Trasa na Pólko (łatwa).
Trasę tę sugerujemy rozpocząć od przystanku autobusowego PKS, który znajduje się przy dzwonnicy Zespołu Klasztornego. Z tego miejsca kierujemy się na północ, gdzie po dwustu metrach zmieniamy kierunek w lewo, za budynkiem Domu Dziecka. Zmierzamy wprost, gdzie stroma droga prowadzi nas na ulicę Cegielnianą. Kierujemy się w prawo. Podłożem tego terenu jest dobrej jakości glina garncarska, dlatego niegdyś istniały tu liczne warsztaty garncarskie, cegielnie i kaflarnie. Idąc tą drogą, zbliżamy się do stawów hodowlanych. W tym miejscu możemy zaobserwować wiele gatunków wodnych ptaków, włącznie z czaplą polującą o poranku.
Droga prowadzi nas w lewo. Widzimy przed sobą Ośrodek Wypoczynkowy lecz zwracamy się w stronę lasu. Droga prowadzi nas przez las mieszany, którego drzewostan ma około 60 lat.
Po niemal 2 kilometrowym marszu główną drogą docieramy na pole namiotowe i kąpielisko Pólko. Jest to malowniczy zakątek, przy którym warto się na chwile zatrzymać.
Po krótkim odpoczynku czas na powrót inną trasą. Proponujemy prostą drogę kierującą się na południowy-wschód. Po przejściu około tysiąca metrów znajdujemy się na skrzyżowaniu dróg, gdzie skręcamy w lewo. Tu tzw. Młynowa Droga zaniesie nas wprost do drogi łączącej Białystok i Supraśl, przy której mieszczą się dwa cmentarze: poewangelicki i katolicki. Finalny odcinek tej drogi prowadzi nas wprost do bramy dzwonnicy od której rozpoczęliśmy trasę.