Trasa na Krzemienne Góry  (bardzo trudna).

Punktem startowym tej trasy jest , Biały Dworek – siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, która jest również miejscem edukacyjnym. Mieszczą się tu sale: audio-wizualna, wystaw stałych, zwierzęta Puszczy Knyszyńskiej, sala prezentująca siedlisko wodne i wszystko, co jest z nim związane oraz sala wystaw czasowych o różnorodnej tematyce.

Z tego miejsca ruszamy w stronę drogi prowadzącej do Krynek, mijamy most i po kilkuset metrach skręcamy w prawo. Kierujemy się na wiatę turystyczna, do której ”zaprowadzą” nas piękne, drewniane domy usytuowane po lewej stronie drogi gruntowej. Po dotarci do lasu, kierujemy się prosto, drogą, która poniekąd zalicza się do szlaku oznaczonego kolorem zielonym, nazwanego Szlakiem Borami i Dorzecza Supraśli. Doprowadzi nas on do niegdyś pięknej wsi Krzemienne, otoczonej borami świeżymi i borami mieszanymi. Dziś znajduje się tam stara chatka.

Przed rozgałęzieniem dróg znajduje się słupek oddziałowy z numerami 208 i 207, który obrazuje nam bardzo ważną kwestie – wyznacza punkt wyjścia linii oddziałowej, od tej pory to ona będzie wyznaczała nam kierunek marszu. Trasa ta jest trudna – poruszamy się wzdłuż różnicy wzniesień tzw. Złotych Wzgórz, które dochodzą nawet do 30m. Dodatkowym utrudnieniem jest zanik widocznej uprzednio linii oddziałowej, dlatego wcześniej musimy zaopatrzyć się w kompas, który poprowadzi nas w kierunku północnym. Na naszej drodze napotkamy przeszkodę – stromy stok, z którego musimy zejść. Trasa jest bardzo trudna, lecz należy pokonywać ją spokojnie, aby nie pominąć obrazu piękna tamtejszego krajobrazu.  Dochodzimy do drogi gruntowej, skręcamy na niej w lewo i po kilku kilometrach znajdziemy sie ponownie na szosie Supraśl-Krynki, skąd z łatwością  wrócimy do miasteczka. Ciekawym obiektem, jaki możemy zaobserwować na tej trasie jest zwalony pień starej sosny, mającej ok 350 lat.

Podziel się na:
  • Drukuj
  • Dodaj do ulubionych
  • PDF
  • Facebook
  • Google Bookmarks